U tjednu od 4. do 8. svibnja uzvratili smo gostoprimstvo prijateljima iz srednje škole Sint Dimpna iz Geela u sklopu našeg Welcome Europe projekta razmjene učenika. U našoj je školi tijekom tjedna, a u obiteljima naših učenika tijekom vikenda uoči polaska gostiju kućama, boravilo 16 učenika u pratnji 2 profesorice. Tjedan je bio ispunjen nizom aktivnosti i izleta dok je projektni zadatak, Inner Journey Cammino, obuhvaćao tematske meditativne crtice o životu srednjoškolaca.
Gosti su nam stigli u kasnim večernjim satima u nedjelju 3. svibnja. Projektni tjedan započeli smo u ponedjeljak, uz uvodni pozdrav ravnatelja Maksimiljana Ferlina i predstavljanje programa koordinatorice projekta Katarine Breščić Šegota te uz uvodnu prezentaciju gostujućih učenika o posebitosti svoje škole i države. Uslijedio je rad na projektnom zadatku a kraj nastavnog dana obilježio je projekt zavičajne nastave “Z kampanje na pijat - Kapuz i kobasice iz srca Istre” uz stručno predavanje članova udruge ''S klobasicom u EU''. Popodne je profesor Daniela Bogešić goste poveo u razgled grada, nakon čega su sunčani dan iskoristili i za Zip-line avanturu. Iduća dva dana proveli smo na putu, razgledavajući Pulu i Rovinj u utorak te Zagreb u srijedu, kada smo posjetili i edukativno – informativni centar Doživi Europu. Četvrtak je bio završni dan projektnog zadatka na lokaciji Staza sv. Šimuna u okolici Gračišća. Pješačeći dijelom staze, uživajući u blagodatima mira i zelenila prirodnih ljepota, zastali bi na ciljanim lokacijama kako bi pročitali učenička razmatranja. Introspektivne crtice potakle su na razmišljanje o temama poput: korijeni, put, uspon, stanka, most, šuma, novi obzori i početci. Na kraju Cammina okrijepili smo se maneštrom u hladovini gračišćanske župne crkve. Nakon ljepota ruralnog pejzaža i krepkosti tradicionalnog jela, gosti su imali priliku naučiti i zaplesati naš najpoznatiji narodni ples Balun uz profesionalno vodstvo Folklornog društva Pazin. Posljednju večer boravka gostiju u Kolegiju ispratili smo večernjim party-druženjem. Projektni je program službeno završio u petak, prigodnim poklonima i završnim osvrtom na bogati tjedan. U realizaciji projektnih aktivnosti uz već navedene profesore sudjelovali su i kolege Melani Radić, s. Marija Zokić, David Gortan, Filip Celent, Gordana Radić Labinjan i Andrejina Jugovac.
Petak popodne i subota bili su prigoda da gosti iskuse djelić svakodnevnice iz života hrvatskih obitelji te nova prilika za druženje izvan škole. Na kraju još jedne uspješne uzajamne suradnje, veselimo se novim zajedničkim projektima!
Ožujak je već tradicionalno ''rezerviran'' za boravak nekolicine učenika i profesora u Belgiji. Naime, još od 2018. njegujemo suradnju sa srednjom školom Sint Dimpna College u Geelu te sudjelujemo u njihovom European Exchange Week programu. Ove je godine našu školu predstavljala grupa od 16 učenika u pratnji profesorica Melani Radić i Katarine Breščić Šegota, ujedno i koordinatorice našeg Welcome Europe projekta razmjene učenika.
U Geelu smo proveli razdoblje od nedjelje 15. ožujka do nedjelje 22. ožujka. Tjedan je bio ispunjen aktivnostima, od programa upoznavanja i učenja nizozemskog, odnosno podučavanja hrvatskog, preko druženja uz kviz, ples i dekorativne, ukusne štandove sa tradicionalnim proizvodima iz zemalja sudionika projekta, do cjelodnevnih izleta u Antwerpen i Brisel uz posjet Europskom parlamentu. Naš projektni zadatak bio je vezan uz Europsku povelje o ljudskim pravima, gdje smo pobliže razmatrali ideje slobode i jednakosti, a naša saznanja pretočili u suvenir-uspomenu, drveni privjesak originalnog dizajna. Uz našu školu i školu domaćina, u projektnom tjednu razmjene sudjelovali su i srednjoškolci iz Slovenije, Španjolske, Grčke i Češke.
Iako je program bio intenzivan, imali smo dovoljno vremena za druženje s Belgijancima. Iskusili smo njihovu svakodnevnicu koja se poprilično razlikuje od naše, poput ranojutarnje vožnje biciklom do škole, oskudnog sendvič-ručka za vrijeme jednosatne pauze tijekom nastave kada nije dopušteno izlaženje iz prostora škole, do obilnije, ali kasne večere, glavnog obroka u danu. U slobodno vrijeme igrali smo društvene igre, izlazili u popodnevnim i ponekad večernjim satima te uživali u neobično sunčanom vremenu za belgijske prilike.
Stvorili smo nova poznanstva i prijateljstva, iščekujući skoru priliku za uzvrat gostoprimstva početkom svibnja, kada mi preuzimamo ulogu domaćina jer Belgijanci stižu u Pazin na tjedan dana.
Proteklog smo tjedna ponovno posjetili Veliku Britaniju! Nakon prošlogodišnjeg projektnog putovanja u London, ove smo školske godine u sklopu novog projekta From Highland Bells to Lagoon Shells, Saints Guard Cities and Symbols Dwell od utorka 24. veljače do petka 27. veljače boravili u Škotskoj. Na put se je otisnula grupa od 36 učenika naše škole u pratnji profesorica Engleskog jezika, voditeljice projekta Andrejine Jugovac te Katarine Breščić Šegota.
Imali smo jedinstvenu priliku uživati u čarima ove bajkovite zemlje: od romantične i pomalo mistične prirode, preko zapanjujuće i stamene arhitekture Edinburga, industrijskog šarma Glasgowa pa sve do Invernessa, pitoresknog najsjevernijeg škotskog grada i Loch Nessa, popularne turističke atrakcije koja mami na vječnu potragu za neuhvatljivom Nessie.
Tijekom boravka u Škotskoj posjetili smo i zanimljiv, poučan muzej Camera Obscura and World of Illusions, uz zvukove gajda prošetali smo Royal Mile ulicom u pitoresknom starom dijelu Edinburga, koračali živopisnom ulicom Victoria koja je J. K. Rowling poslužila kao inspiracija za Zakutnu ulicu u globalnom fenomenu serijalu knjiga Harry Potter. U sklopu projektnog zadatka obišli smo i crkve svetaca zaštitnika Škotske , Edinburga i Glasgowa: svetog Andrije, svetog Egidija i svetog Munga. Slobodno vrijeme u Edinburgu bilo je dostatno za istraživanje osobnih interesa. Tako je dio učenika uživao u poznatim umjetničkim ostvarenjima izloženim u Škotskoj nacionalnoj galeriji moderne umjetnosti, drugi su prošetali do Calton Hill brda koje nudi najljepši pogled na grad, neki su potražili mir i predah u katoličkoj katedrali svete Marije a bilo je i onih, možda i ponajviše, koji su svojih ''pola ure škotske kulture'' potražili u modernom St. James shopping centru.
Fotografije u prilogu posvjedočit će dijelom naših aktivnosti a prekrasne foto-kartoline iz objektiva naših učenika jasno zapečatiti naše impresije s ove jedinstvene destinacije.
Uoči božićnih blagdana, točnije 18. prosinca, učenici jezične gimnazije razrednih odjeljenja 3.b i 4.b posjetili su tvornicu čokolade Zotter te imali priliku doživjeti Advent u Grazu. Cjelodnevni izlet u Austriji organizirala je profesorica Njemačkog jezika Melani Radić, a u pratnji učenika pridružile su joj se i odgojiteljica Tea Matković te profesorica Engleskog jezika Katarina Breščić Šegota.
U Zotteru smo u kratkom edukativno-informativnom videu na engleskom i njemačkom jeziku imali priliku upoznati proces proizvodnje čokoladnih delicija, s posebnim naglaskom na uzgoj i obradu kakaovca u afričkim zemljama. Delicije smo kasnije, tijekom šetnje izložbenim dijelom tvornice, i kušali. Dio učenika slobodno je vrijeme iskoristio za posjet obližnjem zoološkom vrtu.
U Graz smo stigli u popodnevnim satima i prošetali gradom u pratnji vodiča. U vlastitom aranžmanu istraživali smo grad u predvečerje uživajući u adventskim dekoracijama i vrevi božićnog sajma na Hauptplatzu. Privukle su nas i neobične ledene jaslice u dvorištu Landhausa, znameniti Uhrturm, futuristički Muzej umjetnosti Kunsthaus. Dobar ugođaj i božićni duh spokoja i zajedništva obilježio je i povratak kućama u sitne sate posljednjeg nastavnog petka 2025. godine.
Katarina Breščić Šegota
Stranica 2 od 70