Prošle godine naša je škola, Pazinski kolegij – klasična gimnazija, obilježila tri desetljeća uspješna djelovanja, a trideset je godina njezina postojanja ravnatelja Maksimiljana Ferlina asociralo na trideset slova abecede i, umjesto klasična godišnjaka, stvorili smo Abecedarij.
Upravo je Dan škole, blagdan sv. Josipa, izvrsna prigoda za predstavljanje ove školske monografije, koja je okupila impresivan tim sudionika – od sadašnjih i bivših djelatnika škole: ravnatelja, nastavnika, odgajatelja, preko roditelja naših učenika pa sve do onih radi kojih škola jedino ima smisla, učenika sadašnjih i bivših. Uređivački odbor činili su: Maksimiljan Ferlin, Orijana Paus, Katarina Breščić Šegota, Tea Matković i Kristina Varda.
U srijedu 19. ožujka 2025. u 9 sati školsko slavlje započelo je svetom misom u školskoj sportskoj dvorani, koju je predvodio otac biskup mons. Ivan Štironja, u koncelebraciji s našim ravnateljem vlč. Maksimiljanom Ferlinom, mons. Vilimom Grpcem, vlč. Rikardom Lekajem, vlč. Petrom Filipovićem i vlč. Dragom Petrovićem. U svojoj je propovijedi biskup posebno uputio poruku mladima, naglasivši vrijednosti kojima trebaju težiti – ljubav, pravednost, zajedništvo i praštanje.
Svečanost se nastavila u 11 sati originalnim predstavljanjem Abecedarija koje su osmislile i vodile profesorice Andrejina Jugovac, Sandra Sloković i Ivona Širol Files uspješno kombinirajući kratke razgovore i anegdote s ljudima koji su obilježili našu školu ili koji su kraće vrijeme u njoj zaposleni ili se u njoj obrazuju.
Voditeljice su publiku uvele u program kratkim skečom na lokalnom žminjskom govoru, nakon čega je nastupila školska vokalna skupina pod vodstvom prof. Marice Ursić, koja je, uz prof. Mirandu Guštin i domara Miranda Mužinu, u Pazinskom kolegiju od samih njegovih početaka.
Prva je na kauč sjela Dora Badurina Šuran, bivša učenica Kolegija, kojoj je povjeren vizualni identitet i grafičko oblikovanje Abecedarija. U razgovoru se prisjetila višegodišnjeg iskustva uređivanja školskog lista Osmi sat s prof. Orijanom Paus, gdje je već tada razvijala svoj osjećaj za dizajn i estetsku dimenziju tiskanih izdanja.
Nakon nje mjesta na kauču zauzeli su biskup Štironja, mons. Grbac i ravnatelj Ferlin. Biskup je čestitao i zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u nastanku Abecedarija istaknuvši upravo naziv monografije i sadržaj raspoređen u svako od njegovih trideset slova. Mons. Vilim Grbac osvrnuo se na Profesorski kodeks pok. mons. Heka, začetnika i prvog ravnatelja naše škole, te nas podsjetio na jedan zajednički cilj – dobrobit naših učenika, uz nadu da će odrasti u prave ljude i kršćane. Ravnatelj je naglasio snagu Abecedarija i nadahnuće odozgo kojim smo ga osmislili, uz ljubav koja se nalazi upravo u sredini publikacije. Istaknuo je početak i kraj knjige – Antun Hek na početku, a na kraju upravo život.
Sljedeći gosti na bini bili su predstavnici nenastavnog osoblja. Zdenka Brljafa pohvalila je naše učenike i rekla kako bi bez razmišljanja ponovila svoje vrijeme u našoj školi. Računovotkinja Marinela Obrovac osvrnula se na izazove s kojima se škola, a time i ona sama, susreće. Bivši djelatnik, pjesnik opredjeljenjem, Tomislav Milohanić svoje je viđenje Kolegija, kao „na plodno tlo bačeno sjeme“, pretočio u akrostih:
Kolegijalnost,
Odlika
Lucidnosti.
Elokvencija
Garantira
Iskrenu
Jednostavnost.
Pjesnik je Kolegiju poklonio i svoju najnoviju knjigu Per crucem ad lucem.
Uz mlade snage Kolegija – psihologinju Morenu Šuran te odgajateljice Paulu Jurman i Teu Matković – svoja je sjećanja iznijela časna sestra Branka Matika, koja je u početcima Kolegija vodila brigu o čak 40 djevojaka. Za prvog ravnatelja Antuna Heka rekla je da je bio čovjek budućnosti, koji nikad nije napravio sutra ono što je mogao danas, bio je vizionar, dobar čovjek, prijatelj, učenik i učitelj. Sestra Branka sjetila se prvog zvona prvog sata prve generacije Kolegija istaknuvši da je ponosna što je bila jedna od početnih troje – uz mons. Heka i nju bio je i tadašnji voditelj učeničkog doma mons. Milan Zgrablić, danas nadbiskup zadarski.
Od predstavnika današnjih djelatnika čuli smo profesorice Željku Krpić i Katarinu Belac, a svoje je dojmove iznio i prof. Daniel Bogešić, koji je naglasio da je mons. Hek njegov najveći motivator i usput nam ispričao anegdotu o starim mladićima u Istri istaknuvši svoju „manu“ – zasvirao je harmoniku na oduševljenje svih prisutnih. Spomenuo je ono što je mons. Hek uvijek isticao: mi moramo biti kvasac i sol i trebamo rasti tamo gdje smo posađeni, što naša škola nastoji održati mnogim zavičajnim projektima.
Kao posljednji „gosti“ na pozornicu su se popeli sadašnji učenici, predstavnici sve četiri prisutne generacije. Svi predstavnici učenika – Damjan i Mihael iz prvih razreda, Eva iz drugog razreda, Ema i Hanna iz trećih razreda te maturanti Amadea i Vedran istaknuli su svoje viđenje škole, odnosa u njoj, raznih iskustava i zašto su uopće upisali Kolegij. Zaključili su kako je odabir naše škole zasigurno bio njihova dobra odluka.
Između razgovora učenici su se predstavili nekolikim točkama pa je tako Josip Fabris kazivao pjesmu Tomislava Milohanića „Nevidljivi“, koja je dio Abecedarija i govori o nenastavnom osoblju škole. Rea Zagorec pročitala je pjesmu „I vrijedi ga živjeti“ bivše učenice Arijane Radovan, kojom Abecedarij završava. Fran Barjaktarić sve je nasmijao pročitavši nekoliko izvornih humorističnih zapisa učenika, koji su nekad dežurali na ulazu u školu. U prigodnu programu nastupila je i plesna skupina naših prvaša kao i zbor učeničkog doma Collegium Cantorum pod vodstvom prof. Paule Jurman.
Svečanost je završila u ugodnu ozračju u školskoj blagovaonici uz delicije koje su za sve pripremile naše vrijedne kuharice.
(Kristina Varda)
Hrvatska narodna banka u suradnji s Hrvatskim debatnim društvom organizirala je 9. Veliku učeničku debatu, koja se održala u četvrtak, 20. ožujka 2025., u Okrugloj dvorani HNB-a. Tema debate bila je “Financijski influenceri: odgovor na financijske izazove mladih?”.
Na debati je sudjelovalo više od 190 srednjoškolaca iz 19 škola i 15 hrvatskih gradova, uključujući i 10 učenika Pazinskog kolegija u pratnji profesorica Koraljke Žic, Mirande Guštin i tajnice Nade Krnjus.
Sudionicima su se obratili guverner HNB-a Boris Vujčić, viceguverner Bojan Fras, a debati se pridružio i Toni Milun, profesor matematike i financijski vloger. Debatu su vodili članovi Hrvatskog debatnog društva, koji su kroz afirmacijske i negacijske tvrdnje iznijeli argumente o ulozi financijskih influencera. Raspravi su se pridružili i učenici iz publike, među kojima i naši učenici, koji su se aktivno uključili u diskusiju. Izvrstan medijator Petar Soldo dodatnim pitanjima potaknuo je sudionike na još dublje promišljanje o temi.
Na početku debate 75 % učenika podržalo je afirmacijsku skupinu, koja je zagovarala važnost financijskih influencera. No, nakon rasprave i boljeg argumentiranja negacijske skupine, ponovljenom anketom rezultat se preokrenuo – 67 % učenika promijenilo je mišljenje u korist negacije.
Naši su učenici bili oduševljeni debatnim timom i hrabro su se uključivali u raspravu, doprinoseći raznolikosti mišljenja i kvaliteti same debate.
Ovog smo proljeća u sklopu Welcome Europe projekta razmjene učenika nanovo posjetili Dansku. Naši domaćini i partneri, srednja škola Niels Brock International School iz Kopenhagena, za nas su osmislili trodnevni program. Tijekom našeg boravka u Danskoj nastavili smo tradiciju poludnevnog izleta u Švedsku gdje su nas srdačno primili naši bivši učenici, braća Dejvis i Michael Martinović. U Kopenhagenu je od 3. do 7. ožujka boravila mješovita grupa od 12 učenika, drugih, trećih i ponajviše četvrtih razreda, u pratnji stručne suradnice psihologinje Morene Šuran te koordinatorice projekta profesorice Katarine Breščić Šegota.
Svoje dojmove o tjednu donose nam učenica 2.a razreda Eva Diminić i učenik 3.a razreda Fran Barjaktarić.
Tijekom programa razmjene, prisustvovali smo nastavi Marketinga, Poslovne i internacionalne ekonomije, Matematike i Engleskog jezika te naučili štošta o njihovu školskom sustavu. Uporaba laptopa umjesto knjiga i bilježnica te pripremne zadaće prije same nastave ugodno su nas iznenadile.
Uz boravak u školi i sudjelovanja na nekim nastavnim satima, obilazili smo i Kopenhagen koji smo, osim pješice, upoznali i turističkim razgledom brodom. Tijekom slobodnog vremena istraživali smo grad, šetali, kupovali gramofonske ploče i družili se. Slušajući podcast i šećući u radnim skupinama zajedno s danskim učenicima, imali smo priliku i upoznati dojmljivu povijest utemeljitelja Škole naših domaćina, znamenitog i uspješnog trgovca iz 18. stoljeća Nielsa Brocka. Posjetili smo i vrlo zanimljivu i poučnu postavu Danish Resistance muzeja gdje smo štošta naučili o položaju Danske tijekom 2. svjetskog rata.
Učenici su nas iznenadili gostoljubivošću, nastojali su svoje nastavne obveze uskladiti s našim programom, družili se s nama izvan škole u hostelu i gradu. Savjetovali su nas gdje ručati, odmoriti i jeftino razgledati Kopenhagen, budući je grad za naše prilike poprilično skup.
Pretposljednjeg dana našeg boravka u Danskoj posjetili smo i švedski grad Malmo koji su nam kroz zanimljive crtice predstavili bivši učenici Kolegija koji tamo žive već par godina. Kasnije smo imali priliku prošetati njegovim ulicama, a nekolicina nas je kušala slasne, tradicionalne švedske mesne okruglice.
Ovo putovanje ostavilo je pozitivne dojmove na nas budući da je bilo nezaboravnih trenutaka u društvu Danaca i tijekom obilaska grada te će zasigurno utjecati na naš daljnji odabir školovanja i poglede na život. Također, međuljudski odnosi koje smo stekli s Dancima obogatili su nas kao osobe i upoznali su nas s drugačijim mentalitetom i kulturom.
Nešto što nam se nikako nije svidjelo jest nedostatak dobre kave. Danska nema populariziranu kulturu uživanja u kavi što se znatno razlikuje od naših prostora. Tijekom dana gradski su trgovi i kafići prazni, a radno vrijeme većine trgovina je ograničeno na razdoblje od 10 do 18 sati. Također, hrana je poglavito zdrava, što je pohvalno, ali nas se to nije dojmilo budući smo često bili u potrazi za cjenovno pristupačnim, a konkretnim obrocima.
Zahvalni smo za ovu priliku i nadamo se ponovnom povratku!
Tijekom ove školske godine u našoj se školi provodi novi projekt pod nazivom Channelling the Verses – Čakavian meets English and AI. Velik broj učenika svih razrednih odjeljenja pokazao je interes za rad na projektu koji se bavi prevođenjem poezije od klasika poput W. Shakespearea do suvremenih autora. Dio projektnih aktivnosti bio je i put u London, u kojem je od 20. do 23. siječnja boravilo 35 učenika, u pratnji profesorice Katarine Breščić Šegota i stručne suradnice psihologinje Morene Šuran, a cjelokupni projekt koordinirala je profesorica Andrejina Jugovac. Svoje „londonske“ dojmove učenici su ukratko saželi u tekstu koji slijedi.
Avanturu smo započeli putovanjem od Pazina do Venecije gdje smo stigli oko 5:30 ujutro. Nešto kasnije ukrcali smo se na let British Airwaysa koji je bio ugodan, a kad smo stigli u London, suprotno očekivanjima, nije bilo kišovito. Prvo što smo vidjeli bila je Buckinghamska palača gdje smo prisustvovali zanimljivom događaju - smjeni kraljeve garde. Nakon toga, otišli smo do Katedrale svetog Pavla, prošetali Milenijskim mostom, a nešto slobodnog vremena proveli smo u istraživanju grada i na ručku. Zatim smo se smjestili u hotelu i malo se opustili, nakon zaista dugog dana. Kada smo napunili baterije otišli smo u šetnju do restorana gdje smo omastili brk ukusnom večerom. Nakon povratka u hotel proveli smo neko vrijeme družeći se prije spavanja.
Dan smo započeli Hop on hop off turom – to je vožnja autobusom tijekom koje smo razgledavali najpoznatije znamenitosti grada. Vožnja uključuje i kratku vožnju brodom na koji smo se ukrcali kod Londonskog tornja. Pobliže smo vidjeli znamenitosti kao što su: Tower Bridge, London Eye i Big Ben. Nakon toga smo se uputili do Shakespeareovog Globea gdje nas je izuzetno zanimljivi vodič proveo kazalištem. Popodne smo otišli do Leicester Squarea gdje smo imali slobodno vrijeme pa su neki odlučili otići i do China Towna. Nakon večere, siti i zadovoljni, metroom smo se uputili prema hotelu. Opet smo se malo podružili te otišli na spavanje.
Treći dan posjetili smo National British Museum. Prije ulaska u muzej upoznali smo bivšu učenicu Pazinskog kolegija – Bornu Greblo koja je po završetku studija u Nottinghamu odlučila u Londonu nastaviti poslovnu karijeru. Uz nova saznanja o Egiptu, Aziji i Africi, metroom smo se uputili do Camden Towna gdje smo mogli vidjeti drugačiji način života. Mjesto je to gdje je odrasla i poznata britanska pjevačica Amy Winehouse. Potom smo podzemnom stigli na Oxford Street gdje smo uživali u slobodnom vremenu koje je većinom bilo potrošeno na shopping. Naravno, stiglo je i vrijeme večere koja nas je oduševila. Express pizza had it all.
Posljednji smo dan za razgled mogli odabrati neki od tri muzeja: Natural History Museum, Science museum i Victoria and Albert museum. Nakon novih saznanja i doživljaja trebalo se malo i odmoriti. Imali smo dovoljno slobodnog vremena, neki za ručak, a drugi za ponovnu kupovinu, ali ovoga puta u Harrodsu! Metroom, koji smo tijekom ovog putovanja dobro upoznali (neki malo bolje od drugih ;), stigli smo natrag u hotel gdje smo preuzeli prtljagu i uputili se prema zračnoj luci Heathrow. U kasnim popodnevnim satima napustili smo London, ali se nadamo ponovnom povratku.
Napisali: Lara Barbarić i Sara Ružić Maksuti (2.b), Tin Černi, Linda Hubel i Ema Marin (3.b)
Stranica 6 od 70