U sklopu Welcome Europe projekta razmjene učenika proteklog smo tjedna, od 4. do 10. svibnja, ugostili 16 učenika i 2 profesora iz škole St. Dimpna College iz Geela, Belgija. Ovo je već 5. godina otkako se međusobno posjećujemo i uspješno surađujemo s njima.
Dragi gosti su tijekom tjedna bili smješteni u okrilju naše škole te su tako imali prilike doživjeti jedinstveno iskustvo boravka u učeničkom domu, dok su im u petak i subotu naši učenici domaćini uzvratili gostoprimstvo boravka u obiteljima. Program razmjene obilovao je nizom zanimljivih aktivnosti.
Već u nedjelju popodne, nedugo nakon što smo ih dočekali u zračnoj luci, gosti su posjetili Vodnjan. U ponedjeljak ujutro, koordinatorica Welcome Europe projekta Katarina Breščić Šegota predstavila je tjedni program razmjene, a profesor Daniel Bogešić sudionike istog, naše i belgijske učenike, upoznao je s projektnim zadatkom naslovljenim ''Istria throughout history'' prije no što je učenike poveo u razgled grada. U popodnevnim satima gosti su iskoristili sunčani trenutak za uzbudljivu vožnju Zip-lineom. Iduća tri dana proveli smo obilazeći Istru posjetivši Svetvinčenat, OPG Pekica i Rovinj; u utorak Pulu i Nacionalni park Brijune u srijedu, te Poreč u četvrtak. Popodneva i večeri proveli smo družeći se i radeći na projektnom zadatku, a imali smo prilike i naučiti osnove baluna uz stručno vodstvo članova Folklornog društva Pazin, Davora Zovića i Vilme Mlekuš. Petak prijepodne predstavili smo završni rad projektnog zadatka, likovno-informativno uređenu lentu vremena kao presjek grupnog rada istraživanja povijesti Istre. Naši su učenici zajedno sa svojim obiteljima u petak popodne i subotu gostima pripremili zanimljiv sadržaj, od kupanja i pecanja, do posjeta gradovima i mjestima u kojima ranije još nisu bili.
Tjedan je protekao u odličnom prijateljskom ozračju, za što su uz naše učenike domaćine zaslužni i profesori i odgojitelji koji su bili stručna pratnja u svim aktivnostima: David Gortan, Paula Jurman i Martina Pulić Grabar, uz nezaobilazni veliki angažman i prisutnost našeg ravnatelja Maksimiljana Ferlina.
Katarina Breščić Šegota
Naše putovanje u Rim bilo je nezaboravno iskustvo ispunjeno radošću, druženjem, smijehom i novim doživljajima!
Mi prvaši bili smo na izletu u Rimu od 15. do 18. travnja u pratnji profesorice Gordane Radić Labinjan i odgojiteljica Ljubice Bratulić i Paule Jurman.
Prvi dan krenuli smo rano iz Pazina i putovali oko sedam i pol sati do Assisija, uz nekoliko kratkih stajanja. Atmosfera u autobusu bila je vesela i opuštena. Pjesma, smijeh i uzbuđenje nisu prestajali. Naša vodičkinja Anđela Jeličić Krajcar nas je svo vrijeme pratila, pričala zanimljivosti i s puno strpljenja vodila kroz cijelo putovanje. Po dolasku u Assisi, prošetali smo prekrasnim, mirnim gradićem koji je rodno mjesto svetog Franje. Posjetili smo crkvu sv. Klare, gdje se nalazi tijelo bl. Carla Acutisa, a neki naši učenici su čak dali intervju za talijansku televiziju, što je bilo posebno uzbuđenje! Nakon toga obišli smo impresivnu baziliku sv. Franje Asiškog, koja nas je sve zadivila svojom veličinom i duhovnom snagom. U večernjim satima stigli smo u Rim, smjestili se u hotel, večerali i nakon ugodnog druženja otišli na počinak.
Drugi dan posjetili smo Vatikan, gdje nas je posebno oduševila bazilika sv. Petra. Popeli smo se na kupolu i s nje uživali u veličanstvenom pogledu na vječni grad Rim. Osjećaj je bio neopisiv. Nakon pauze za ručak nastavili smo razgledavanje znamenitosti: Forum Romanum, Kolosej, crkva sv. Petra u okovima i još mnogo toga. Imali smo stručnu vodičku koja nam je zanimljivo prepričavala povijest svakog mjesta. Navečer smo se umorni, ali ispunjeni, vratili u sobe, osjećaji su bili pomiješani, ali prevladavala je zahvalnost što možemo biti ovdje.
Treći dan nakon doručka posjetili smo katakombe, a zatim i Piazzu Navonu, fontanu di Trevi i Pantheon. Iako je padala kiša, uživali smo u slobodnom vremenu, razgledavali Rim i upijali njegovu posebnu atmosferu. Na Piazzi di Spagna imali smo vremena i za shopping, što je svima dobro došlo. Od crkava posebno su nas dojmile crkva sv. Ignacija s rajskim svodom, sv. Petar izvan zidina, a poseban trenutak bila je sveta misa u hrvatskoj crkvi sv. Jeronima. Osjećali smo se povezano i smireno. Nakon mise vratili smo se u hotel ispunjeni mirom i radošću.
Četvrti i posljednji dan krenuli smo prema Padovi, gdje smo imali kratku, ali zanimljivu turu. Posjetili smo baziliku sv. Antuna i njegove relikvije te imali još malo slobodnog vremena za šetnju. Put natrag u Pazin bio je ispunjen euforijom – svi smo bili radosni, pjevali i prepričavali najdraže trenutke.
Ovo putovanje nije bilo samo poučno, kroz njega smo upoznali bogatu povijest i kulturu jednog od najvažnijih gradova svijeta, ali nas je i duhovno obogatilo. Rim nas je dotaknuo na poseban način i ostat će nam u srcima kao dragocjena uspomena.
Stranica 4 od 70